Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Agroturystyka - porady i informacje o dotacjach na rozwój działalności agroturystycznej

 

PYTANIE:

Szanowni Państwo
Szukając wskazówek jak założyć i poprowadzić gospodarstwo agroturystyczne trafiłam na Waszą stronę i pozwalam sobie napisać do Państwa, opisać swój pomysł prosić o wskazówki i pomoc.
Mam 54 lata a mój mąż 56, oboje pochodzimy ze wsi i marzy nam się prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego z jadłodajnią dla gości. Oboje jesteśmy pracowici i wiele potrafimy. Mój mąż to "złota rączka", z przerwami prowadził zakład stolarski i naprawdę wiele potrafi. Dobrze sobie radzi z wszystkimi pracami związanymi z utrzymaniem i konserwacją domu i sprzętu gospodarstwa domowego. Potrafi też zająć się remontem całego domu.
Ja jestem pielęgniarką, jednak od wielu lat pasjonuje mnie pieczenia "prawdziwego chleba na zakwasie", pieczenie ciast, wyrób sera białego i podpuszczkowego, produkcja wędlin i gotowanie.
Posiadamy dom w mieście, który chcielibyśmy sprzedać i pieniądze zainwestować w gospodarstwo. Chcielibyśmy też skorzystać z dotacji unijnych przeznaczonych na ten cel.
Proszę o wskazówki, kontakty, rady, pomoc. Proszę też o ocenę czy nie jesteśmy za starzy by zając się takim przedsięwzięciem?
pozdrawiam Zofia

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani!

Dziękuję za e-mail do redakcji Witryny Wiejskiej. Proszę pamiętać, że moja odpowiedź nie będzie miała charakteru porady prawnej. Jeśli mają już Państwo wybraną lokalizację swojego gospodarstwa, to najlepiej z tymi pytaniami zwrócić się do Ośrodka Doradztwa Rolniczego - ODR w gminie, w której będzie prowadzona agroturystyka. Pracownicy ODR dysponują wiedzą na temat kwestii prawnych oraz możliwych dotacji na rozwój tej formy działalności dodatkowej dla rolników (wnioski przyjmują powiatowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). W tej chwili wchodzimy w nowy okres finansowania z programów unijnych tj. 2014-2020 i z pewnością pracownicy ODR będą mieli informacje, które programy dotacyjne będą wspierały rozwój agroturystyki. Polecam też książeczkę, którą wydała nasza Fundacja pt. Agroturystyka to też biznes, autorstwa Janusza Majewskiego. Znajdą w niej Państwo wiele podpowiedzi.

Drugi ważny tekst poradnikowy to artykuł Teresy Zaworskiej, ten tekst dobrze obrazuje kwestie definicji agroturystyki i spraw podatkowych.

Proszę pamiętać, że agroturystyka ma stanowić dodatkowe zajęcie dochodowe dla rolnika i powinna być prowadzona w oparciu o funkcjonujące gospodarstwo rolne (powyżej 1 ha, z hodowlą, uprawami etc.) –nie wiem, czy będziecie Państwo mogli spełnić ten warunek, ale być może tak... Ważnym dla Państwa portalem będzie www.agroturystyka.pl

Myślę, że wiek nie gra roli w podejmowaniu działalności tego typu – oczywiście trzeba mierzyć zamiary podług sił, ale obydwoje Państwo znacie realia życia na wsi, macie pasje i zawody, które mogą być niezwykle pomocne w prowadzeniu takiej działalności i rozumiem, że będziecie mieli Państwo inne, podstawowe źródło dochodu, a działalność agroturystyczna będzie tylko dodatkowym źródłem dochodu. Uważam – to już bardziej prywatnie – że marzenia trzeba mieć i dążyć do ich realizacji. Życzę Państwu powodzenia i wielu sił w realizacji swoich marzeń,

W imieniu Witryny Wiejskiej
Serdecznie pozdrawiam,

 

3 komentarzy

 • Maria

  Witam, chciałabym uruchomić agroturystykę w moim domku letniskowym nad jeziorem.Jak mogę skorzystać z dotacji unijnej na modernizację domku nie będąc rolnikiem lecz emerytką ZUS-u.

  Maria poniedziałek, 22, czerwiec 2015 05:35 Link do komentarza
 • Krzysztof

  Witam,
  Szukam informacji odnośnie dotacji na otwarcie agroturystyki w małopolskiej wsi turystycznej blisko wyciągu narciarskiego. Dodam, że wieś nie ma 5000 mieszkańców. Głównie chodzi mi o informacje na temat kwoty na rozpoczęcie działalności i wkładu własnego (czy np wkładem własnym może być własny dom?). Chciałbym wyremontować cały dom na potrzeby agroturystyczne.

  Krzysztof niedziela, 26, kwiecień 2015 13:08 Link do komentarza
 • katarzyna

  witam ,poszukuje informacji na temat dofinansowań na gospodarstwo agroturystyczne na Podlasiu . rozumiem iż trzeba być zarejestrowanym jako rolnik i płacić KRUS przez minimum 12 miesięcy , a miejsce które przeznaczone będzie pod agroturystykę nie może posiadać więcej niż 5000 mieszkańców. wszystko się zgadza , tylko jaką powierzchnie powinno posiadać gospodarstwo by mogło zostać dofinansowane i czy musimy być tam zameldowani , czy powinien znajdować się tam dom , czy można starać się o dofinansowanie posiadając same gospodarstwo lub grunt rolny . czy jest mozliwe dostac dofinansowanie na założenie agroturystyki nie będąc rolnikiem ? prosze o kontakt lub odpowiedz gdzie mogę się dowiedzieć więcej na ten temat .

  katarzyna czwartek, 29, styczeń 2015 11:36 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx