Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

V Szkolny Jarmark Podlaski w Kodniu

V Szkolny Jarmark Podlaski w Kodniu   Wyświetl większą mapę Kodeń...

V Szkolny Jarmark Podlaski w Kodniu

 


Wyświetl większą mapę

Kodeń – dawne miasto położone nad Bugiem z bogatą historią rodu Sapiehów i nierozerwalnie z nimi związaną historią malarskiej kopii hiszpańskiej rzeźby Matki Boskiej z Guadelupe (Matki Bożej Kodeńskiej).

Obecnie, Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przyciągające liczne pielgrzymki i siedziba gminy wiejskiej, położonej przy granicy z Białorusią. Na terenie Kodnia zlokalizowanych jest wiele zabytków, przeważnie obiektów sakralnych, przypominających o bogatej jego przeszłości.  Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i turystyki.

Istotną rolę w rozwoju miejscowości i gminy pełni utworzony w 2003 roku Zespół Placówek Oświatowych składający się z:  

• Szkoły Podstawowej im. kpt. Michała Fijałki w Kodniu,

• Gimnazjum Publicznego im. Jana Sapiehy w Kodniu,

• Przedszkola Samorządowego w Kodniu.

ZPO jest organizatorem wielu imprez kulturalnych. Poniżej zamieszczamy relację z jednej z największych, która odbyła się 23 maja 2013 r., noszącą nazwę V Szkolny Jarmark Podlaski.

W Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu już od pięciu lat stałym wydarzeniem kulturalnym jest rokrocznie odbywający się Jarmark Podlaski, a przymiotnik Szkolny przenosi to niezwykle przedsięwzięcie na teren szkoły. W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz, ponieważ to już piąty Jarmark i ciągle elektryzuje całą społeczność szkolną, a co najważniejsze - zawsze współtworzą jego program zarówno zespoły śpiewacze, tak z najbliższego regionu jak i spoza granic naszej Gminy, jak i ludowi twórcy, którzy przyjmują zaproszenia, prezentują wytwory swych rąk, a nierzadko są to prawdziwe dzieła sztuki, które wprawiają w zdumienie dorosłych oraz najmłodsze pokolenia.

Ideą, która przyświeca Jarmarkowi jest odkrywanie i poznawanie często nieznanych, bogatych zasobów kultury, tradycji naszego regionu, ukazanie bogatej mozaiki kulturowej, która u nas, jak w żadnym innym miejscu tak pięknie współistnieje, zachwyca i inspiruje.

Uczniowie przygotowują widowisko obrzędowe, podczas którego pokazują różne obrazki z dawnego życia mieszkańców naszego regionu. Na przestrzeni tych kilku lat inscenizowali mickiewiczowskie "Dziady", czyli przedchrześcijański obyczaj nawiązywania kontaktu ze zmarłymi, przedstawiali kiszenie kapusty, darcie pierza w jesienne i zimowe wieczory.

Podczas tegorocznego Jarmarku zaprezentowali widowisko obrzędowe pt. "Wieczór u prababki". Uczestnicy i uczestniczki wiejskiego spotkania zajmowali się wyplataniem koszyków, robótkami na drutach, szydełku czy wyszywaniem pięknych aplikacji na poszewkach poduszeczek, które potem z powodzeniem zdobiły wiejską chatę. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w tym widowisku i dodatkowo po raz pierwszy w inscenizacji bierze czynny udział Zespół Śpiewaczy "Jarzębina" z Zabłocia. Tak więc V Szkolny Jarmark Podlaski był spotkaniem pokoleń w pełnym tego słowa znaczeniu.

Stałym elementem Jarmarku jest degustacja potraw regionalnych przygotowywanych przez rodziców i dziadków naszych uczniów, nauczycieli. Nawiązaliśmy współpracę z miejscowym Klasztorem Misjonarzy Oblatów, który z właściwą sobie życzliwością wspiera nas w tym działaniu i hojnie wspomaga swymi wyjątkowymi produktami. Za każdą pomoc, życzliwość jesteśmy zawsze bardzo wdzięczni. Po kolejnym Jarmarku już myślimy nad następnym i cała szkoła przygotowuje to wydarzenie, a potem długo z przyjemnością i nieukrywaną dumą wspominamy...

Najważniejsze, że działamy wspólnie i nam się to udaje, a liczne pozytywne opinie tych wszystkich, którzy uczestniczyli, myślę tutaj o publiczności, władzach lokalnych, Gościach - dodają sił do pracy i pokazują, że warto. Już teraz myślimy o kolejnym...

Organizatorzy Szkolnego Jarmarku Podlaskiego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx