Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bronisław Komorowski w Marózie

Prezydent RP Bronisław Komorowski w Marózie
„Jesteście zaczynem aktywności na obszarach wiejskich”.

Prezydent RP Bronisław Komorowski w Marózie. „Jesteście zaczynem aktywności na obszarach wiejskich”

 

Drugiego dnia do Maróza przybył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Prezydenta powitali organizatorzy XI Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich - Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi oraz Radosław Jasiński z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.  


Piotr Szczepański, prezes Fundacji Wspomagania Wsi wita
Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W pierwszej części spotkania cztery organizacje, które przyjechały do Maróza, przedstawiły Prezydentowi swoją działalność. Jako pierwsza głos zabrała Grażyna Kapaon ze Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska, które działa na terenie gminy Strachówka (woj.mazowieckie). Stowarzyszenie zajmuje m.in. się aktywizacją i integrowaniem środowiska lokalnego. Przedstawicielka zwróciła uwagę jak ważne jest wsparcie lokalnych społeczników, którzy budują społeczeństwo obywatelskie w małych miejscowościach.

Jako drugi swoją organizację przedstawił Wiktor Skwara z Towarzystwa Przyjaciół Targowisk z gminy Miejsce Piastowe. Towarzystwo powstało 11 lat temu podczas prób zamknięcia szkoły. Rodzice dzięki swojej determinacji nie dopuścili do jej zlikwidowania, a nawet rozbudowali placówkę. Zakupiono sprzęt komputerowy i sportowy. Te działania dały początek wielu innym aktywnościom na terenie gminy Miejsce Piastowe. Przedstawiciel Towarzystwa zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia subwencji na szkolnictwo oraz modyfikację jej rozliczenia, tak by niewykorzystane środki móc wydać w przyszłym roku.


Przedstawiciele czterech organizacji pozarządowych wraz z Bronisławem Komorowskim
i Krzysztofem Margolem.

Prezentacja Anny Poznańskiej, sołtyski z wioski Wyskitna na Sądecczyźnie (woj. Małopolskie) wywołała wielkie emocje, a wśród wielu także wzruszenie. Pani sołtys opowiedziała o inicjatywie młodych ludzi z Wyskitna, którzy własnymi siłami uporządkowali zaśmieconą i zaniedbaną polankę w centrum wsi. Polanka obecnie pełni rolę boiska i otrzymała dumną nazwę „Orlik”. Pierwsza piłka, którą zakupiła Pani sołtys znalazła się w specjalnej gablocie, na pamiątkę. Jak powiedziała Anna Poznańska, ta wspólna inicjatywa zmieniła wioskę. Warto było – dodała pani sołtys. Serdecznie zapraszamy Pana Prezydenta na naszego Orlika! - zakończyła, a jej wystąpienie zakończyły gorące owacje.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przedstawiła Brygida Wiencek, która Pana Prezydenta przywitała w języku niemieckim. Prezentacja  na temat działalności Towarzystwa poprowadzona została w gwarze… opolskiej. Celem Towarzystwa jest animacja i wspieranie życia kulturalnego Mniejszości Niemieckiej, rozwój niemieckojęzycznego szkolnictwa w regionie, propagowanie dwujęzyczności mieszkańców regionu jak również wspieranie instytucji o charakterze społecznym, jak np. Domy Spotkań i świetlice przy DFK, biblioteki, szkoły, przedszkola, szpitale i inne.

 

Po tych wystąpieniach głos zabrał Bronisław Komorowski, dziękując przedstawicielom organizacji za prezentacje, a organizatorom za zaproszenie. Pan Prezydent żartobliwie nazwał uczestników spotkania w Marózie „bożymi szaleńcami”, którzy mierzą się z przeciwnościami w celu przebudowy swojego lokalnego środowiska. Według Prezydenta RP największym problemem jest przerwana aktywność Polaków, na co złożyła się historia i uwarunkowania polityczne do 1989 roku. Małe organizacje określił mianem zaczynu aktywności obywatelskiej na obszarach wiejskich. Jak uzasadnił, szczególnie dużo pracy trzeba włożyć w pracę ze społecznościami, na terenie których istniało skolektywizowane rolnictwo. To są regiony niskiej kreatywności i wysokiego bezrobocia – dodał.  Na takich terenach potrzeba iskry, osoby która przekona lokalnych mieszkańców do wzięcia sprawy w swoje ręce.


Prezydent RPBronisław Komorowski podczas wystąpienia w Marózie.

Prezydent odniósł się do także do własnych obserwacji z północnej Polski. W jednej z tamtejszych wsi kładka na strumieniu uległa zniszczeniu. Mieszkańcy apelowali do władz o jej naprawienie. Administracja dostarczyła materiały, które leżały przy strumieniu aż przez trzy  lata. Ostatecznie jeden z mieszkańców namówił innych do wzięcia sprawy we własne ręce i kładka została naprawiona. Na tym m.in. polega rola społeczników – dawaniu dobrego przykładu osobom nieaktywnym, dla których lokalne, oddolne działania są zupełnie nieznane - powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent odnosząc się do prezentacji pani sołtys ze wsi Wyskitna wspomniał również zdarzenie ze swojej młodości, kiedy wraz z kolegami budował boisko. Takie oddolne, małe działania szczególnie integrują lokalne środowisko – powiedział. Zawsze i wszędzie jest miejsce dla pomysłowych i aktywnych pasjonatów.

Na koniec wystąpienia Bronisław Komorowski życzył uczestnikom Maróza, aby swoją postawą skłaniali innych do działania w lokalnym środowisku. Zakończenie wizyty Prezydenta RP w Marózie to pamiątkowe, wspólne zdjęcie z uczestnikami XI spotkania.

 
Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników spotkania w Marózie.

Wizycie Prezydenta towarzyszył dr Andrzej Hałasiewicz - ekspert Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Michałowski - szef Kancelarii Prezydenta RP, lokalne władze - m.in. Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz media: Telewizja Polska oraz TVN.

 Redakcja Witryny Wiejskiej, 25 maja 2012

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx