Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Wsparcie osób z wybranymi Zespołami Uwarunkowanymi Genetycznie”

 

Wyobraź sobie, że urodziłeś się z zespołem Marfana. Masz 190 cm wzrostu, trudności w znalezieniu ubrań i odpowiedniego rozmiaru butów. To nie wszystko. Chorujesz na serce, więc każdy wysiłek fizyczny zwiększa ryzyko pogorszenia się Twojego stanu zdrowia. Nic nie widzisz. Jesteś niewidomy.

Jakie masz możliwości?

Mimo całkowitej sprawności intelektualnej, ukończonych studiów wyższych nie masz szans na znalezienie pracy. Sam nie wychodzisz z domu, bo nie masz nikogo, kto nauczyłby Cię poruszać się bezpiecznie z białą laską. Kiedy zabraknie rodziców trafisz do domu opieki społecznej, oczywiście jeżeli dożyjesz starości.

Taka historia nie obrazuje jedynie sytuacji osób z zespołem Marfana. Wiele z nich radzi sobie przecież świetnie. Ale prędzej czy później  z egzystencją w bardziej lub mniej niesprzyjającej rzeczywistości muszą zmierzyć się wszyscy posiadający schorzenia genetyczne. Chorzy na zespoły: Stargardta, Ushera, Charge, Alstroma, Refsuma, Norriego czy Hallgrena. Kilka lub kilkanaście tysięcy osób. Nikt nie gromadzi dokładnych danych, a poziom wiedzy na ten temat jest wciąż niewystarczający. Z racji na mylną diagnozę chorzy często nie mają pełnej świadomości o swoim schorzeniu.

Polski Związek Niewidomych jako pierwszy w Polsce, wychodzi naprzeciw potrzebom osób z zespołami genetycznymi. Dla nich i dla ich najbliższych 1 grudnia rozpoczęliśmy realizację dwuletniego projektu „Wsparcie osób z wybranymi Zespołami Uwarunkowanymi Genetycznie” (ZUG). Udział w projekcie to szansa na zmianę dotychczasowego stylu życia. Kompleksowa opieka specjalistyczna, kursy i szkolenia, staże na otwartym rynku pracy mają pomóc przede wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym z ZUG w skutecznej aktywizacji zawodowej, podnieść ich samoocenę i zmniejszyć zjawisko wykluczenia społecznego, któremu od lat podlegają. Projekt trwa dwa lata.

To ogromna szansa na podniesienie jakości życia osób z ZUG, obalenie stereotypów narastających wokół niepełnosprawności i podjęcie ogólnopolskiej debaty o jakości pomocy świadczonej 612 tysiącom osób niepełnosprawnych żyjących w naszym kraju.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

http://www.pzn.org.pl/onzug/images/grafika/plakat_pzn-onzug_rekrutacja_RGB.jpg

Źródło: http://www.pzn.org.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx