Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Praca z dziećmi w świetlicach profilaktycznych

 

Relacja z warsztatu Andrzeja Mitury„Rogate dusze- droga do sukcesu”

 


Andrzej Mitura.(fot. Przemek Chrzanowski)

 

 Praca z dziećmi w świetlicach profilaktycznych

„Praca z dziećmi w świetlicach profilaktycznych, polega przede wszystkim na wspieraniu ich w poznawaniu swoich mocnych stron, uczeniu otwartości, nieskrępowanego wyrażania uczuć i emocji. Dziecko, które w domu nie czuje się bezpieczne i akceptowane, nie potrafi zaufać innym, czuje się gorsze, ma niską samoocenę. Dlatego też często szuka wsparcia w nieformalnych grupach rówieśniczych. Rodzi to niebezpieczeństwo wejścia w nałogi, konfliktów z prawem i przerwania edukacji. Świetlica ma być dla wychowanków azylem i ucieczką od szarej rzeczywistości, miejscem, gdzie mogą spokojnie spędzić czas i uzyskać wsparcie i pomoc pedagoga, a z czasem również grupy rówieśniczej.

Planując zajęcia, kładziemy nacisk na wzmocnienie pozytywnych stron dziecka oraz nabycie przez nie ogólnych umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Wiele czasu poświęcamy również tematyce profilaktycznej, umiejętności wyrażania własnej opinii i skutecznego odmawiania w warunkach presji środowiska.” – wypowiedź Andrzeja Mitury podczas warsztatu pt. „Rogate dusze- droga do sukcesu”.

 

Rogate dusze- droga do sukcesu

Ciekawą propozycją dla osób pragnących prowadzić świetlicę profilaktyczno- wychowawczą był marózowy warsztat pt. „Rogate dusze- droga do sukcesu" prowadzony przez Andrzeja Miturę, przewodniczącego Stowarzyszenia Nasza Świetlica – Pomocna Dłoń z Bogdanki.

Pan Andrzej przedstawił osiągnięcia świetlicy z Bogdanki i przekazał metodą „krok po kroku” zasady zakładania i prowadzenia tego typu placówki.

Ciekawym wnioskiem wynikającym z wiedzy przekazanej przez prowadzącego było stwierdzenie, że prowadzenie świetlicy profilaktyczno- wychowawczej otwiera wiele możliwości na pozyskanie środków finansowych z różnych źródeł, w odróżnieniu od prowadzenia świetlicy środowiskowej lub świetlicy wiejskiej.

Dokładne informacje dotyczące założenia i prowadzenia świetlicy profilaktyczno- wychowawczej zawarte są w „Kompendium wiedzy o założeniu i prowadzeniu świetlicy profilaktyczno- wychowawczej” , przewodnika przygotowanego na podstawie dokumentów i dokumentacji świetlicy w Bogdance, prowadzonej przez Stowarzyszenie Nasza Świetlica – Pomocna Dłoń.

O powstaniu i działaniu świetlicy w Bogdance, Andrzej Mitura opowiadał również podczas rozmowy, którą opublikowaliśmy już wcześniej na Witrynie Wiejskiej, z którą można zapoznać się tutaj: http://ww.org.pl/strona.php?p=1891&c=9008

Osiągnięcia świetlicy z Bogdanki przedstawione są w pokazie slajdów pt. „Nasza droga do sukcesu”.

*

DO POBRANIA:

Pokaz slajdów „Nasza droga do sukcesu”.

„Kompendium wiedzy o założeniu i prowadzeniu świetlicy profilaktyczno- wychowawczej”

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Pan od świetlic” – rozmowa z Andrzejem Miturą, przewodniczącym Stowarzyszenia Nasza Świetlica – Pomocna Dłoń.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx