Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Fundusze na modernizację boiska we wsi

 

 

PYTANIE:

Witam

Pani Moniko,

Parę słow o sobie:

Mieszkam w Miejscowości [... ] (ok. 800 mieszkańców), jestem prezesem lokalnego SRW [...] (dużo więcej można wyczytać na naszej stronie). Korzystając z Waszych portali zarówno FWW jak również WW, kilkakrotnie aplikowaliśmy środki z FWW. W bardzo dużym stopniu pomogło nam szkolenie w Łowiczu w 2004 r, w którym brałem udział. To tam dowiedziałem się, że można coś robić na wsi i naprawdę dziękuję(przy okazji pozdrowianie dla Pani Moniki Słotwińskiej)

Mam pytanie do Pani - próbujemy w naszej wsi zmodernizować boisko sportowe - wiejskie. Dotychczasowa płyta boiska wymagała kompletnej modernizacji (nasadzone w latach 80 topole wokól boiska spowodawały jej uszkodzenie- korzenie). Wszystko robimy sami, wykorzystując swój czas sprzęt materiały itp, z naszej gminy nie ma szans na pomoc. Wprowadzony 2 lata temu z wielkim bólem(dla Burmistrza) Fundusz Sołecki pozwala na przekazanie niewielkiich kwot np na część ogrodzenia. Pozostała część prac całkowicie spoczywa nan nas. Nie mamy szans temu podołać - chyba że przez 5 - 7 lat. Sposorów prawie brak - chyba że w zakresie udostępnienia sprzętu. Boli, widząc jak w siedzibach gmin inwestuje się ponad milion zł w Orlika, a na wsiach "tylko zaorać"

Proszę o podpowiedź czy jest gdzieś szansa zdobyć jakiekolwiek fundusze na realizację podobnych zadań, założyliśmy SRW właśnie po to żeby próbować m.in szukać takich funduszy i je pozyskiwać.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualną podpowiedź

ODPOWIEDŹ:

Szanowni Państwo,

dziękuję za e-mail. Wspaniała strona internetowa, a przede wszystkich aktywność Waszej społeczności lokalnej! Gratuluję.
Przyznam szczerze, że modernizacja wiejskiego boiska to nie jest obecnie zbyt wdzięczny temat dla potencjalnych darczyńców. Pomyślałam o Ministerstwie Sportu i Turystyki, ale obecnie nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie budowy boisk w ramach programów:
- „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży"
- „Budowa pełnowymiarowych płyt piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią".

Ale trzeba śledzić informację o możliwych dotacjach z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki: www.msit.gov.pl Może coś się zmieni i ta ścieżka finansowania zostanie ponownie uruchomiona. Wszak sport nie kończy się w miasteczkach gminnych, na Orlikach.

Myślę, że musicie Państwo przygotować sobie np. roczną strategię pozyskania funduszy na modernizację boiska z wielu, różnych źródeł, w którym fundusz sołecki będzie jednym z możliwych.

Jakie źródła mogę Państwu podpowiedzieć:

2/ Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - www.efrwp.pl - konkurs Razem możemy więcej - obecnie ogłoszono VII edycję, termin składania wniosków do 5 stycznia 2012 roku.

3/Być może któryś z programów dotacyjnych Fundacji Banku WBK - http://fundacja.bzwbk.pl/programy-grantowe/bank-dzieciecych-usmiechow/bank-dzieciecych-usmiechow-o-programie.html

4/ Pewnie dobrze Państwo znają PROW - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2012 
i jakie dotacje są możliwe z PROW w Waszym regionie: działanie nr 3.3. Odnowa i rozwój wsi, gdzie przewidziane są dofinansowania dla projektów inwestycyjnych, a na jedną miejscowość może przypadać 500 tys.złotych. W tym co prawda powinna Państwu pomóc gmina, zarówno informacją, jaki staraniem się o te środki.

Proszę też wziąć pod uwagę konkurs Małych Projektów, ogłaszany przez Lokalne Grupy Działania - dofinansowane do wys. 25.000 złotych przy całkowitej wartości projektu 100.000 złotych. Trzeba szukać dokumentu: Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju na stronie Waszego urzędu marszałkowskiego, albo bezpośrednio na stronie organizacji, która jest Waszą Lokalną Grupą Działania.

5/ Może warto zapytać szefów lokalnych, większych firm czy nie zechciałyby być sponsorami tego przedsięwzięcia (np. lokalne banki). Proponowałabym napisać kilka listów do prezesów tych firm, z prośbą o konkretne dotacje na konkretne zadania związane z modernizacją boiska. Firmy - z różnych względów, głównie promocyjnych - chętnie wspierają inicjatywy sportowe. Warto zapytać.

W imieniu Witryny Wiejskiej,

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów,

 

Najnowsze