Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kobiety na wsi

 

 

- Czym my się zajmujemy? Wszystkim! Mamy bardzo dużo pracy – mówią z przekonaniem członkinie KGW z Barłożna.

Jak zgodnie twierdzą najważniejsza w działaniu jest dobra atmosfera, możliwość wspólnego spotkania, pogadania, pośmiania się.

Koła Gospodyń Wiejskich są bardzo różnorodne, co wieś, to inne działania. Jedne nade wszystko - cenią lokalną tradycję. Jak na wiejskie gospodynie przystało przybliżają innym tajniki regionalnej kuchni. Bazują na recepturach według, których gotowały ich matki i babki, znanych w ich domach od pokoleń. Własnoręcznie przygotowane przysmaki prezentują na jarmarkach, dożynkach, festynach.

Inne próbują rozwiązywać najbardziej naglące problemy swojej wsi, gdy urzędnicy nawalają.

Działają dynamicznie przede wszystkim na własnym podwórku. Organizują spotkania wigilijne, Dzień Matki, Dzień Seniora, zabawy karnawałowe, Dzień Dziecka.

- Środowiska wiejskie mają to do siebie, że identyfikują się z miejscem, w którym żyją. Jak u nas rzucimy hasło, że robimy festyn to włączają się wszyscy, każdy zawsze coś od siebie dołoży.

Mamy dużo szczęścia, bo we wsi mieszkają ludzie dobrej woli, którzy chcą coś zrobić dla swojej społeczności – przekonuje Przewodnicząca KGW z Janowa.

Coraz częściej idą z duchem czasu – biorą udział w programach Odnowy Wsi, szkolą się na kursach komputerowych i językowych, zakładają własne Stowarzyszenia, aby móc pozyskiwać środki finansowe na realizację swoich pomysłów.

Od kilku lat przeżywają prawdziwy renesans. Tam, gdzie ich nie było powstają nowe, te których działalność osłabła, przywracane są do życia.

- W sąsiednich wsiach działały Koła, coś tam robiły, a u nas kobiety się nie znały, więc jedna drugą przyprowadziła i postanowiłyśmy odnowić Koło. W naszym powiecie każda wieś ma Koło. W sąsiedniej gminie jest maleńka osada z 7 chałupami, Koło ma 7 członkiń, po jednej z każdej chałupy - opowiada Przewodnicząca KGW z Koteż.

W niektórych Kołach działa już czwarta generacja kobiet. Matki przyprowadzają swoje córki, a te z kolei swoje. Do organizacji należą kobiety w bardzo różnym wieku, co daje możliwość dzielenia się doświadczeniami i umiejętnościami między pokoleniami.

Chcąc zachować barwne, niekiedy trwające dziesiątki lat historie Kół Gospodyń Wiejskich oraz pokazać ich wkład w rozwój społeczny wsi realizujemy projekt www.kobietynawsi.pl

Znajdziesz tu bogato ilustrowane opisy działalności Kół z różnych regionów Polski, zapoznasz się z repertuarem zakładanych przez nie zespołów, przeczytasz artykuły o aktywnych kobietach, których działania są związane z wsią.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń” (www.zielona.org) w partnerstwie z Fundacją Przestrzeń Kobiet.

***

Projekt „Kobiety i Rozwój. Kobiety aktywne na rzecz zrównoważonego rozwoju lokalnych społeczności” realizowany jest przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Więcej w tej kategorii: Zasmakuj w tradycji »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx